שיפוץ דירה במסגרת תמ"א 38 - איך מעצבים את הבית מחדש?

במסגרת תמ"א 38 יתווספו לבניין שלכם קומות על הגג, מעלית ובביתכם הפרטי תוכלו לקבל תוספת בניה וממ"ד. השינויים הללו מביאים לפתחכם הזדמנות פז לשדרג את הדירה מהיסוד. אז איך מתכננים שיפוץ בהתאם לשינויים המבניים הצפויים? מה תוסיפו ועל מה תוכלו לוותר. על כך במאמר שלפניכם.

מה מגיע לכם במסגרת תמ"א 38?

תכנית המתאר הארצית 38 או בשמה המוכר יותר: תמ"א 38 הפכה בשנים האחרונות לשיחת היום לא רק בקרב יזמי נדל"ן וקבלנים אלא גם בקרב דיירי בניינים ישנים יחסים, באזור במרכז שרואים בה הזדמנות פז להעלות את ערך הנכס שלהם או את רמת ואיכות החיים. ולא בכדי.

במסגרת התוכנית תקבלו בנוסף על בניין מחודש ומחוזק כנגד רעידות אדמה, הכולל מעלית גם תוספות בניה להרחבת הדירה שלכם כמו למשל הוספת ממ"ד ומרפסת הבאים במעטפת של הבניין או חדר נוסף לפנים הבית. זוהי הזדמנות מצוינת לקפוץ על העגלה השועטת ולרכוב על הרעש והלכלוך שבו יהיו נתונים חייכם ממילא, ולשפץ גם הדירה הקיימת. אמבטיה חדשה? יחידת הורים? על מה אתם חולמים? חשוב שתדעו כי שיפוץ דירה במסגרת פרויקט תמ"א 38 קיימים אתגרים לא מעטים כמו גם הזדמנויות ששווה לנצל ובכל מקרה הדירה הצנועה שלכם עומדת לעבור שדרוג משמעותי. מומלץ לבקר בדף זה לקבלת פרטים, רעיונות ודוגמאות לבניינים שכבר שופצו במסגרת הפרויקט. 

כשמדובר בתוספת בנייה במסגרת תמ"א 38, עיצוב תוספות הבנייה חייב להתאים לעיצוב הנוכחי של הבניין, וזאת על מנת לא לפגוע בעיצוב של המרחב העירוני הכולל (למשל כשמדובר בהוספת מרפסות בחזית הבניין, הוספת קומה נוספת ועוד).

טיפים למשפצים דירה במסגרת פרויקט תמ"א 38

בספר שהוקדש לנושא שיפוץ דירות (נכתב על ידי ד"ר רות בן יקר) ישנו פרק שלהם העוסק בשיפוץ דירה במסגרת תמ"א 38. המחברת מעניקה טיפים למתלבטים אותם ננסה לתמצת להלן:

·         הכינו תכנית לשיפוץ הפנים הרצוי עם כל דיירי הבניין - מוקדם ככל שניתן. ככל שהאדריכל והיזם יקבלו את תכניתכם מוקדם יותר הם יהיו קשובים יותר לצרכיכם וייטו להיענות לבקשות כגון הוספת צנרת ביוב וכו'.

·         אל תשכרו את האדריכל של הפרויקט כדי לתכנן את פנים הדירה שלכם. אם תשכרו בעל מקצוע "בלתי תלוי" יהיה לכם קל יותר להתמקח עם היזם ולבקש התחשבות בתכנון שלכם גם אם הוא כרוך בהזזת מיקומם של עמודים או קורות בטון.

·         טיימינג - בין חתימת החוזה עם היזם ועד להבאת התוכנית הסופית לאישור – זה הזמן להתמקח עם היזם. (בשלב זה לשני הצדדים אינטרס משותף לייצר תכנית אופטימלית) לאחר קבלת האישור הסופי לתכנית לא ניתן יהיה לשנות את התכנית.

·         התאימו את הדירה לגודלה העתידי – לעיתים עם הוספת חדר בדירה יהיה צורך להוסיף עוד שירותים. גם אם אתם מתכוונים למכור את הדירה לאחר גמר הפרויקט – יהיה לכם לא פשוט למכור דירה שאינה מתוכננת כהלכה.

נבנה ע"י בניית אתרים פתרונות אינטרנט

Google+